24. 10. 2024 – Letošní Den otevřených dveří v brněnském TyfloCentru ozdobila jedinečná haptická výstava 3D modelů zajímavých staveb. Nechybělo však nic z tradiční nabídky zážitků ve tmě.
Třináctá hodina odbyla a recepcí prochází první řada návštěvníků. Že se každý ročník Dne otevřených dveří v brněnském TyfloCentru liší, dokládají drobné maličkosti – návštěvníci program dne dostávají v papírové podobě na jiném barevném podkladu… Vedle drobných maličkostí, jako je tato, ale každý rok program obohacujeme o zcela nový zážitek. Již tradičně nám k tomu slouží prostor auly, ve kterém na návštěvníky letos čekala jedinečná haptická výstava.
Ve spolupráci s Fakultou architektury VUT Brno a Střediskem Teiresiás MUNI se nám podařilo připravit výstavu s 3D modely brněnské meziválečné moderní architektury respektive architektonicky oceňované modely, které jsou ve svém přirozeném měřítku viděny v Praze a Brně. Vidící návštěvníci si prohlídku modelů mohli spojit s tím, že se snažili poznat vystavené modely bez využití zraku jen za pomoci vizuální paměti. Byl to svým způsobem takový experiment v tom, jak moc se liší vnímání podoby objektu pod rukama ve srovnání se zrakem, a to například u vily Tugendhat, hotelu Avion, brněnského Krematoria nebo Tančícího domu v Praze. Zapůjčené modely z FA byly zároveň teprve druhým místem, kde je bylo možné spatřit. To první bylo v litevském Kaunasu při příležitosti letošních oslav 30ti let výročí partnerství obou měst. Návštěvníci mohli zhodnotit, zda bylo snadnější poznat modely ve velkém formátu (FA VUT Brno) oproti miniaturám (Teiresiás MUNI).
Celkově se tato akce snažila přiblížit veřejnosti, jak v běžném životě fungují lidé s těžkým zrakovým handicapem. Program jsme rozprostřeli do všech pater našeho 5 podlažního domu, takže si ho návštěvníci mohli se zájmem celý prohlédnout. Také jsme zvolili vícero interaktivních prvků: větší množství deskových her, což zejména ocenili ti nejmenší, kterých letos dorazilo, především ze sousední základní školy Košinova, hned několik desítek. Vedle toho si svoji studijní teorii přišli obohatit studenti oboru Speciální pedagogiky z Masarykovy univerzity v Brně.
Již tradičně si návštěvníci vyzkoušeli chůzi s bílou holí bez zrakového vjemu, vychutnali si kávu v naší dokonale improvizované Tmavomodré kavárně, seznámili se s ukázkami zrakových vad a vyzkoušeli si simulační brýle. Mohli si také prohlédnout kompenzační pomůcky, které pomáhají zrakově postiženým při práci s počítačem nebo při zvládání každodenních činností v domácnosti. Tomu, komu „vyhládlo“, si mohl připravit svačinku pěkně „poslepu“. Kdo měl chuť se trochu odreagovat, si určitě nenechal ujít střelbu ze zvukové pistole, kterou zajišťoval sportovní spolek Tandem Brno, nebo se projet na tandemovém kole, které využívají zrakově postižení k jízdě na kole s vodičem. O své činnosti ve své kanceláři informovali i členové Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých (https://www.sons.cz/brno).
Návštěvníci mohli navštívit i naše dílny HapAteliér, kde se své ruční práci věnovali naši kolegové z Chráněné dílny. Následně pouhých pár kroků vedlo k tomu, aby si nakoupili v našem obchůdku.
Shrnutí Dne otevřených dveří
- 15 zážitkových aktivit
- zúčastnilo se kolem 150 návštěvníků, z toho cca 60 dětí
- odkaz na fotogalerii (kompletace fotek bude probíhat do 31. 10.)
Poděkování
Děkujeme veřejnosti za účast a za projevený zájem o tuto akci. Velké poděkování za realizaci haptické výstavy patří Fakultě architektury VUT Brno a Středisku Teiresiás MUNI. Zároveň děkujeme všem našim zaměstnancům, kteří se podíleli na přípravě a hladkém průběhu celé akce. K našemu Dni otevřených dveří se připojili i brněnská odbočka SONS a sportovní spolek Tandem Brno, kteří byli součástí zážitkového programu se zvukovou střelbou. Na závěr děkuji i všem dobrovolníkům, kteří nám přišli vypomáhat i díky vám, celá takto akce mohla proběhnout ke spokojenosti všech zúčastněných.
Zvláštní poděkování patří náměstkyni primátorky Ing. Karin Podivínské a starostovi Městské části Brno – sever, Mgr. Martinu Malečkovi, kteří nás poctili svou účastí a návštěvou.