Před 10 lety Dílna HapAteliér „povýšila“ na pracoviště zaměstnávající osoby se zrakovým postižením. V letech 2001–2012 byla Dílna HapAteliér určena výhradně klientům registrované sociální služby. Základním impulsem byla snaha nejen o podporu pracovního uplatnění lidí se zrakovým postižením, ale především motivace pro klienty sociálně terapeutické dílny, že možnost pracovního uplatnění nemusí být jen nesplněné přání.
Vzhledem k nízké zaměstnanosti lidí z této cílové skupiny se jednalo o významný počin. Již 10 let tak dáváme pracovní příležitost lidem s těžkým zrakovým postižením, kteří by se jinak na pracovním trhu jen těžko uplatnili. Pro dílnu samotnou to znamenalo poměrně velký zásah do organizace obou částí dílny, a především nastavení pracovního režimu, který byl odlišný od režimu práce s klienty.
Historie Dílny HapAteliér
9/2001 volnočasová aktivita (Chaloupkova 7),
1/2007 registrovaná sociální služba (sociálně terapeutická dílna),
9/2009 dílna získává samostatný prostor jen pro svou činnost (Poděbradova 58),
2/2013 1. února nastoupili první 4 zrakově postižení pracovníci do pracovního poměru na pozice keramik / košíkář, dále nová mistrová. Vytvořeno bylo i pracovní místo pro jinak zdravotně postiženou osobu, která zastává práci administrativního charakteru (péče o sklad materiálu a výrobků, správa e‑shopu, prodej a zajištění odbytu výrobků),
Dílna HapAteliér se tak od února 2013 člení na Terapeutickou dílnu pro klienty a Chráněnou dílnu pro zaměstnance.
9/2014 dílna získává další prostor v domě, využit je pro prodejnu výrobků a pro pracoviště kartonážníka, počet pracovních míst pro zrakově postižené se tak zvýšil na 6,
2/2021 celá dílna se stěhuje do nového Domu služeb pro nevidomé Josefa Chaloupky, kde získává reprezentativní prodejnu, prostornější dílny a potřebné zázemí.
V chráněné dílně zaměstnáváme aktuálně 6 pracovníků s těžkým zrakovým postižením. Pro některé z nich je možnost pracovat splněným snem a cílem jejich snažení.
Naši nevidomí a slabozrací kolegové vytvářejí výrobky především z keramiky, pedigu, a nebojí se ani jiných materiálů. Až do roku 2020 se v dílně pracovalo i s vrbovým proutím.
Ruce jsou jejich oči i pracovní nástroj. Na svou práci se „dívají“ rukama. Taková práce je náročná na energii i čas. Přesto, nebo možná právě proto jsou výrobky zpracovány kvalitně a s péčí. Kvalita výrobků svědčí nejen o řemeslné zručnosti svých tvůrců, ale také o jejich vytrvalosti a odhodlání. Pracovníci dílny se podílejí i na vytváření nových designů a neustále přicházejí s originálními nápady. Každý ručně vyrobený kousek je unikátní.
Krásné a praktické výrobky našich pracovníků jsou k dostání na e-shopu www.hapatelier.cz nebo v kamenném obchůdku na ulici Chaloupkova 7 v Brně. V druhé polovině měsíce února chystáme větší narozeninový výprodej vybraných produktů a další akce budou následovat. Proto se vyplatí sledovat naše facebookové stránky @hapatelier.
Video: Dílna HapAteliér před 10 lety začala zaměstnávat nevidomé (1/2 část, prodejna)