Tento den před 24 lety jsme zahájili svou činnost, měli jsme první 4 zaměstnance a netrpělivě čekali na první dotační prostředky. A kdo v této době pracoval u některé z organizací poskytující sociální služby, ví, že to bylo vždy napínavé a dlouhé čekání. Dnes díky pravidlům financování sociálních služeb jsou finanční příspěvky na poskytování sociálních služeb více předvídatelné.
V těchto těžkých začátcích nám pomohl sám zakladatel, Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS), odložila např. platby za pronájem prostor, získali jsme první finanční prostředky ze sbírky našeho zakladatele „Bílá pastelka“, na které jsme se začali podílet. Výrazně pomohla JUDr. Dagmar Lastovecká, v té době senátorka za obvod č. 58 Brno město, která pomohla se získáním dotace ÚP na společensky účelná pracovní místa. První dotace jsme se dočkali až 4. května od Magistrátu města Brna. Nejdůležitější dotace od MPSV přišla až 23. 7. 2001. V druhé polovině roku 2001 jsme již zaměstnávali 12 zaměstnanců a na konci roku bylo ve stavu již 19 zaměstnanců.
A v prvním roce našeho působení jsme se opravdu tužili.
Již v prvním roce působení jsme obsloužili 150 klientů. Připojili jsme se k projektu Blind Friendly Web, který jsme později převzali a dodnes realizujeme. Pravidelně jsme se účastnili významných brněnských veletrhů, např. Invexu již od r. 2001, kde jsme seznamovali odbornou veřejnost i návštěvníky, jak mohou zrakově postižení pracovat s výpočetní technikou . Stali jsme se hlavním partnerem Tmavomodrého festivalu, každoročně konaném na jaře v Bílém domě na Žerotínově náměstí. Začali jsme přijímat k praxím studenty VOŠ a VŠ se zaměřením na sociální služby a speciální pedagogiku. Na podzim 2001 vyšlo první číslo našeho časopisu Chaloupka, zahájila svou činnost výtvarná a rukodělná dílna HapAteliér, pořádali jsme poprvé soutěž v prostorové orientaci a samostatném pohybu (POSP) s názvem TyfloBrno.
K tomuto datu jsme také v roce 2007 směřovali zahájení provozu regionálních středisek ve Znojmě, Břeclavi, Vyškově a Moravském Krumlově. Tato regionální střediska vznikla v rámci projektu „Síť středisek integračních služeb pro zrakově handicapované občany Jihomoravského kraje“, financovaného v letech 2006 až 2008 ze společného regionálního operačního programu, podporovaného z fondů Evropské unie. Na archivních webových stránkách je o projektu pěkná reportáž (https://archiv.centrumpronevidome.cz/srop). Dodnes fungují střediska ve Znojmě a v Břeclavi. K jejich již 18 letům fungování jim blahopřejeme. Jejich význam spočívá hlavně v blízkosti služeb klientům v odlehlejších částech našeho kraje.
Nic z toho by nebylo, nebýt dramatických událostí v lednu roku 2000, ze kterých je tato fotografie, viz naše historie.
