Pozvánka na oslavu 125 let od narození básníka Josef Chaloupky

Při příležitosti uplynutých 125 let od narození básníka a královopolského rodáka Josefa Chaloupky bychom vás rádi pozvali na symbolickou oslavu do našeho centra v Králově Poli.

Program akce bude zahrnovat čtení a recitaci básní Josefa Chaloupky. Dále promítání záznamu divadelního představení Poslední melodie, které se odehrálo v prostorách původní budovy a je dílem souboru „Dramatická jelita“. Záznam bude promítán s audiopopisem. Do čtení básní se vedle našich klientů mohou zapojit zájemci z řad veřejnosti. Obrátit se na nás mohou prostřednictvím emailu: propagace@tyflocentrumbrno.cz. Vybrané básně jsme schopni vytisknout v černotisku i Braillově písmu.

Datum konání akce: 7. června od 14:00 hodinprostorech brněnského TyfloCentra.

Josef Chaloupka se narodil 4.6.1898 v Králově Poli. Vystudoval učitelský ústav v rodném městě a po návratu z první světové války začal učit v Měníně u Židlochovic. Od roku 1920 až do smrti působil na rodinné škole Vesna v Brně. Zemřel v Brně 24.1.1930 na otravu svítiplynem. Není jasno, zda šlo o nešťastnou náhodu nebo sebevraždu.

Před svou smrtí projevil přání, aby dům na tehdejší Třebízského ulici č. 7, který jeho rodina vlastnila, sloužil nevidomým. Jeho matka přání vyplnila a dům v roce 1937 přešel do vlastnictví Podpůrného spolku samostatných slepců. Ten zde zřídil ubytovnu pro nevidomé a nechal přistavět zadní trakt s dílnami, kde nevidomí pracovali. Díky jeho odkazu jsme mohli na místě dřívějšího domu postavit moderní centrum služeb pro nevidomé: Dům služeb pro nevidomé Josefa Chaloupky.

V souvislosti s výročím jsme na sociálních sítích (Facebook, Linkedin) spustili sbírkovou kampaň:

NOVÝ LESK PRO CHALOUPKU

Výtěžek ze sbírky bude použit na obnovu básníkova hrobu, který je ve velmi neutěšeném stavu. Děkujeme všem, kteří přispějí!

 

číslo účtu: 703 777 377 / 2010

variabilní symbol: 1898

TyfloCentrum Brno, o. p. s.

Chaloupkova 7

Brno - Královo Pole

 

 

Příloha Velikost
tisková zpráva_JCH740.14 KB 740.14 KB
pozvánka v grafické podobě941.39 KB 941.39 KB