Nevidomí soutěžící vzdali hold brněnskému básníkovi Josefu Chaloupkovi

Brno, 17. září: Dům služeb pro nevidomé Josefa Chaloupky – brzké sobotní dopoledne patřilo v brněnském Králově Poli soutěžícím se zrakovým postižením. Konal se zde již 15. ročník soutěže v prostorové orientaci a samostatném pohybu. Start a cíl soutěže byl přímo v nově vybudovaném sídle obecně prospěšné společnosti TyfloCentrum Brno, jenž nese název po Josefu Chaloupkovi.

Na 11 soutěžících čekala přibližně 3,5 kilometrová trasa, která testovala jejich dovednosti v prostorové orientaci a samostatném pohybu a především schopnost se v terénu pohybovat bezpečně. Úkolem soutěžících bylo zdolat neznámou trasu podle speciálního popisu pro nevidomé. Na vybraných úsecích byli připraveni rozhodčí, kteří hodnotili a bodovali techniku chůze, dodržování zásad chůze a orientace bez kontroly zrakem. Soutěž si mohli vyzkoušet i osoby bez zrakového postižení. V takovém případě dostali speciální klapky přes oči. Na samotnou bezpečnost všech soutěžících dohlíželi tzv. „andělé“ - asistenti, dobrovolníci, jež účastníky doprovázeli po celou dobu a měli zasáhnout v případě nebezpečí, např. vejití do vozovky. K výslednému času zvládnutí trasy se přihlíželo pouze v případě rovnosti bodů.

Dále na soutěžící během závodu čekaly doplňující bodované aktivity. Ty zjišťovaly například to, jak dobře soutěžící dokáží rozeznat zvuky z puštěných audio nahrávek. Samotná trasa byla rozdělena do několika etap tak, aby soutěžící prověřila v rozdílných situacích, jež jsou typické pro pohyb v běžném životě. Hned na úvod se soutěžící museli bezpečně dostat na tramvajový ostrůvek na Palackého třídě, následně nastoupit na správný spoj, a potom také museli projít podúrovňovým podchodem. Jinde museli zvládnout orientaci pouze s využitím hrany obrubníku, travnaté plochy nebo zábradlí. Nečekanou překážkou jim také bylo „špatně“ zaparkované auto.

Důležitým místem trasy bylo nalezení místa posledního odpočinku Josefa Chaloupky, které se nachází na hřbitově při ulici Myslínova. Poté již na soutěžící čekal poslední úsek trasy, který mimo jiné zahrnoval přecházení mimoúrovňové křižovatky (ulice Křižíkova), kde soutěžící mohli využít akustický výstup semaforu. Vzhledem k tomu, že se jednalo o výrazně nebezpečný úsek trasy (krátký interval pro přecházení), tak na bezpečnost trasy po celou dobu konání dohlíželi i příslušnice Městské policie Brno.

Po přejití mostu přes rychlostní silnici Sportovní se soutěžící „oklikou“ opět dostali na ulici Chaloupkova, kde je po pár desítkách ujitých metrů čekalo už jen vřelé přivítání organizátorů v cíli a předání účastnických medailí za zdárně zvládnutou soutěž a bezpečný návrat „domů“. Slavnostního vyhlášení výsledků se ujala Hana Bubeníčková, ředitelka TyfloCentra Brno, společně s autorem trasy, Josefem Konečným.

Účastníky přišla pozdravit také starostka městské části Královo Pole, paní Karin Karasová.

Akci podpořili: UMČ Královo Pole, Pekařství Kulhánek & Drápal

Pořadí medailového umístění:

  1. Marek Durila z Brna
  2. Marie Kořínková (bez zrakového postižení)
  3. Václav Toul z Veverských Knínic

Na historii této soutěže můžete zavítat na naše archivní stránky.

Příloha Velikost
Tisková zpráva z akce TyfloBrno 2022870.58 KB 870.58 KB